Կոնցեռն Դիալոգի թիմը հեղինակել է Հայաստանի օրենսդրության և պրակտիկայի մասին գլուխը Chambers Litigation 2023 Global Practice Guide-ում
Chambers & Partners համաշխարհային ճանաչում ունեցող կազմակերպությունը հրապարակել է Litigation 2023 Global Practice Guide-ը, որտեղ Կոնցեռն Դիալոգի թիմը՝ կառավարիչ գործընկեր Արամ Օրբելյանը, ավագ իրավաբան, փաստաբան Շուշանիկ Ստեփանյանը, ավագ իրավաբան, փաստաբան Սոֆյա Խառատյանը և կրտսեր իրավաբան Անի Մկրտումյանը հեղինակել են Հայաստանում դատավարության օրենսդրության և պրակտիկայի մասին գլուխը։
Դատավարության 2023 թվականի նոր ուղեցույցը նախատեսում է վերջին իրավական կարգավորումները դատավարության հիմունքների, դատավարական գործընթացներ նախաձեռնելու, մինչդատական գործընթացների և ապացույցների ձեռքբերման, հայցի ապահովման, գործերի քննության և դատական նիստերի, վեճերի լուծման, վնասի և դատական ակտերի, բողոքների, դատական ծախսերի, վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների, արբիտրաժի և Քովիդ-19֊ի ազդեցության մասին:
Ուղեցույցը, բացի Հայաստանի փորձից, հնարավորություն է տալիս համեմատական տեղեկություններ ստանալ 45 երկրների իրավակարգավորումների վերաբերյալ։

The prestigious international platform Chambers and Partners has published Litigation 2023 Global Practice Guide, where Concern Dialog’s team, in particular, managing partner Aram Orbelyan, senior associate Shushanik Stepanyan, senior associate Sofya Kharatyan and junior Associate Ani Mkrtumyan authored a section on Litigation in Armenia․
The new Litigation 2023 guide provides the latest legal information on litigation funding, initiating a lawsuit, pre-trial proceedings, discovery, injunctive relief, trials and hearings, settlement, damages and judgment, appeals, costs, alternative dispute resolution (ADR), arbitration, and the impact of COVID-19.
Litigation 2023 Global Practice Guide, apart from Armenia's experience, covers 45 other jurisdictions.
“Chambers & Partners” is a world-renowned organization which was founded in 1969 in England. The organization has been ranking the most outstanding law firms and lawyers in over 190 countries throughout the world since 1990.
Each year “Chambers & Partners” publishes a series of guidelines on legal regulations of the main areas of business in different countries throughout the world (Global Practice Guides) in cooperation with leading lawyers who represent the legal regulations and law enforcement practice in their countries.
See the Guide about Armenia:https://bit.ly/3CVlOWR
This article was originally published in Chambers Litigation 2023 Global Practice Guide. For a full list of jurisdictional Q&As visit https://bit.ly/3XqbjTo