Ի՞նչ պետք է իմանան բիզնեսի ներկայացուցիչներն իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության մասին. սեմինարի հրավեր նոր քրեական օրենսդրության վերաբերյալ
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում ՀԿ-ի աջակցությամբ ապրիլի 14-ին հրավիրում է մասնակցելու ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքով իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվություն սահմանող կարգավորումների վերաբերյալ սեմինարին։
2023 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության վերաբերյալ դրույթները, որոնցով Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ նախատեսվում է, որ քրեական պատասխանատվության սուբյեկտ կարող են լինել նաև իրավաբանական անձինք՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ օտարերկրյա պետությունում ստեղծված:
Նոր կարգավորումներով քրեական հետապնդման կարող են ենթարկվել ոչ միայն ընկերությունների աշխատակիցները՝ որպես ֆիզիկական անձինք, այլև հենց ընկերությունների համար կարող են առաջանալ քրեաիրավական հետևանքներ. տուգանք, գործունեության որոշակի տեսակով զբաղվելու իրավունքի ժամանակավոր դադարեցում, հարկադիր լուծարում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն իրականացնելու արգելք:
ԲԱՆԱԽՈՍՆԵՐ
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի քրեական իրավունքի պրակտիկայի ղեկավար, փաստաբան Հովհաննես Խուդոյան
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի իրավաբանի օգնական Սվետլանա Մկրտչյան
Սեմինարը նախատեսված է Հայաստանում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների տնօրենների, հաշվապահների, իրավաբանների և թեմայով հետաքրքրող այլ անձանց համար:
Բանախոսները մանրամասն կներկայացնեն բոլոր այն հնարավոր դեպքերը, երբ իրավաբանական անձինք կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, ինչպիսին պետք է լինի քրեական հետապնդման գործընթացը, ինչ հետևանքներ կարող են առաջանալ ընկերությունների համար, ինչպիսի գործիքներ կարող են կիրառվել հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու համար:

What should business representatives know about the criminal liability of legal entities? Invitation to a seminar on the new criminal legislation
On April 14, the Concern Dialog law office with the support of the American Chamber of Commerce in Armenia invites you to participate in the workshop on the regulations defining the criminal liability of legal entities under the new Criminal Code of the Republic of Armenia.
The provisions of the Criminal Code of the Republic of Armenia on the criminal liability of legal entities entered into force from January 1, 2023, which for the first time in the Republic of Armenia envisages that legal entities, both established in Armenia and in a foreign country, can be the subjects to criminal liability.
With the new regulations, not only the employees of the companies as individuals may be prosecuted, but also criminal consequences may arise for the companies themselves, including fine, temporary suspension of the right to engage in a certain type of activity, compulsory liquidation, ban on carrying out activities in the territory of the Republic of Armenia.
SPEAKERS
Hovhannes Khudoyan, Head of criminal law practice in Concern Dialog law firm, Attorney
Svetlana Mkrtchyan, Assistant of lawyer in Concern Dialog law firm
The seminar is intended for directors of organizations, accountants, lawyers operating in Armenia and other persons interested in the topic.
The speakers will present in detail all the possible cases when legal entities may be subject to criminal liability, what the criminal prosecution process should be, what implications may arise for companies, what tools can be applied to reduce possible risks.