Արթուր Հովհաննիսյանը Կոնցեռն Դիալոգի թիմին միացել է 2019 թվականի ապրիլից՝ որպես խորհրդատու գործընկեր։ Այժմ զբաղեցնում է Գործընկերոջ պաշտոն:
2016-2019 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնը (պատասխանատու է եղել օրենսդրության, ներառյալ՝ սահմանադրական բարեփոխումներից բխող նորմատիվ ակտերի մշակման և կատարելագործման, իրավական ակտերի նախագծերի իրավական փորձաքննության ապահովման, իրավական ակտերի հրատարակման, հրապարակման, պաշտոնական թարգմանության և ինկորպորացիայի ապահովման, նոտարիատի, փաստաբանության, դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման, հաշտարարության, սնանկության ոլորտներում քաղաքականության մշակման ոլորտների համար):
2013֊2016թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Պատասխանատու է եղել փաստաբանությանն առընչվող իրավական ակտերի նախագծերի մշակման, դրանց վերաբերյալ եզրակացությունների կազմման, ինչպես նաև Պալատի ներքին իրավական ակտերի նախագծերի մշակման համար, համակարգել է հանրային պաշտպանի գրասենյակի բնականոն աշխատանքը:
2011֊2013թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավական ապահովման վարչության պետի պաշտոնը:
2010֊2011թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի եվրաինտեգրման վարչության պետի պաշտոնը:
2007֊2010թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության պետի պաշտոնը:
2006֊2007թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության քրեակատարողական ծառայության բարեփոխումների բաժնի պետի պաշտոնը:
2003֊2006թթ․ աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարությունում որպես աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության իրավական բարեփոխումների բաժնի առաջատար մասնագետ:
2002֊2003թթ․ աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարությունում որպես կառուցվածքային բարեփոխումների վարչության առաջատար իրավախորհրդատու:
2000֊2002թթ․ աշխատել է «Երևանի էլեկտրացանց» ՓԲԸ֊ում որպես առաջատար իրավախորհրդատու:
1999֊2000թթ․ աշխատել է «Արթաղ» ՍՊԸ֊ում որպես իրավախորհրդատու:
- 2009թ. մասնակցել է պետական քաղաքականության և պետական կառավարման վերաբերյալ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի անվան իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում (Բոստոն, ԱՄՆ) անցկացվող ուսումնական դասընթացին:
- 2001֊2003թթ․ սովորել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում (միջազգային հարաբերությունների մագիստրոս):
- 1997-2001թթ․ սովորել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում (իրավագիտության բակալավր):
Համակարգել է մոտ մեկ տասնյակ քաղաքական փաստաթղթերի, ինչպես նաև չորս հարյուրից ավել օրենսդրական ակտերի մշակման աշխատանքները, ներառյալ՝ Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենք, Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենք, Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին սահմանադրական օրենք, Քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրք, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք, «Դատախազության մասին», «Հաշտարարության մասին», «Դատական դեպարտամենտում ծառայության մասին», «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության կարգի մասին», «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքներ և այլն, վերը նշված նախագծերի մի մասն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացնելիս հանդես է եկել որպես հիմնական զեկուցող:
11.03.2023
Մեր ժողովուրդը պետք է հասկանա՝ այս օրենքը թակելու է իրենց բոլորի դուռը. Արթուր Հովհաննիսյան
23.12.2021
Համայնքներում տեղի է ունենում իշխանության բռնազավթում ՔՊ-ի կողմից. Արթուր Հովհաննիսյանի հարցազրույցը 5tv-ին

From 2020 Artur Hovhannisyan holds the position of Partner. He is leading the General Administrative law and Regulatory, Tax law and Tax disputes and Governmental Relations practice areas of the firm. In April 2019 Artur Hovhannisyan joined Concern Dialog team as a Counsel. From 2016 to 2019 Artur Hovhannisyan held the position of the First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia (among others he was responsible for the legislative implementation of the 2015 Constitutional amendments and for judicial reform). Furthermore, he was responsible for legal expertise and state registration of legal acts, official translation, publication, and re-publication of legal acts, developing policy in the field of notary, advocacy, compulsory enforcement of judicial acts, mediation, bankruptcy. From 2013 to 2016 he held the position of the First Deputy Chairman of The Chamber of Advocates of the Republic of Armenia. He was responsible for Legal Drafting of the Acts and Decisions of the Chairman and the Council of Advocates, drafting legal opinions on the draft legal acts submitted to the Chamber of Advocates by State Bodies, coordination of the work of the Public Defender’s Office. From 2002 to 2013 Artur Hovhannisyan worked in the Ministry of Justice and held different positions from specialist to the head of department. During this term he implemented and coordinated several major reforms, including judicial two major judicial reform, e-gov implementation, penitentiary reform and establishment of probation system, anti corruption reform and implementation of human rights policies and many others. From 2000 to 2002 he worked at the State Electric Network as a senior Legal Advisor. From 1999 to 2000 he worked at the “Artagh” LLC as a Legal Advisor. |
- In 2009, attended the Advanced Training Certificate Program in Public Policy and Public Administration at the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University (Boston. USA).
- From 2001 to 2003 studied at the Faculty of International Relations at the Yerevan State University and obtained a master's degree in international relations.
- From 1997 to 2001 studied at the Faculty of Law at the Yerevan State University and obtained a Bachelor's degree in law.
- Member to the Chamber of Advocates of RA (since 2013)
23.12.2021
There is usurpation of power in the communities by the Civil Contract: Artur Hovhannisyan’s interview to 5TV (in Armenian)
14.09.2021
“The constitutional reforms are an artificial agenda; we will meet the Minister of Health in court”: Artur Hovhannisyan’s interview to 168.am (in Armenian)