ԴԱՏԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉՈՒԹՅՈՒՆ ԵՒ ՎԵՃԵՐԻ ԼՈՒԾՈՒՄ
ՀՀ-ում գործում է ընդհանուր իրավասության դատարանների եռաստիճան համակարգ՝ առաջին ատյանի, վերաքննիչ և վճռաբեկ դատարանները: Բացի ընդհանուր իրավասության դատարաններից, որոնք քննում են քաղաքացիական, ներառյալ ընտանեկան և քրեական գործերը, ՀՀ-ում գործում են Սնանկության և Վարչական դատարաններ: ՀՀ սահմանադրական արդարադտությունն իրականացնում է ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, որն բարձրագույն ատյանն է սահմանադրական արդարադատության ոլորտում:
Ի հավելումն վեճերի լուծման դատական համակարգին, ՀՀ-ում առկա են նաև վեճերի այլընտրանքային լուծման մեխանիզմներ: Հայաստանում գործում է «Առևտրային արբիտրաժի» մասին օրենք, որն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է UNCITRAL-ի մոդելային օրենքին: ՀՀ-ում գործում են մի քանի մշտական արբիտաժային հաստատություններ: 2014 թվականից ՀՀ-ում գործում է մեդիացիան՝ որպես վեճերի այլընտրանքային լուծման մեկ այլ ֆորմալացված մեխանիզմ:
Դատական ներկայացուչությունը Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի հիմնական ծառայություններից է հիմնադրման օրվանից: Գրասենյակը 1998 թվականին հիմնադրվել է հիմնականում դատական ներկայացուչության ծառայություններ մատուցելու նպատակով: Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանները ներկայացուցչություն են իրականացնում ՀՀ բոլոր դատարանների բոլոր նստավայրերում (ՀՀ ամբողջ տարածքում):
Ընկերությունը ունի տարբեր դատական ատյաններում և վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների ժամանակ վստահորդների շահերի պաշտպանութան մեծ փորձ. ընկերության փաստաբանները ներկայացնում են վստահորդների շահերը տարեկան ավելի քան 50 մեծ դատական գործընթացնեիր ժամանակ և մի քանի հարյուրի հասնող ավելի պարզ գործերով:
Ընկերության գործընկերներ Արամ Օրբելյանը (արդարադատության նախարաի տեղակալ՝ 2012-2014 թթ) և Արթուր Հովհաննիսյանը (արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ՝ 2016-2019 թթ.) ղեկավարել են և ակտիվ մասնակացություն են ունեցել նոր քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի մշակման (ուժի մեջ է 2018 թվականի ապրիլից), դատական օրենսգրքի, Վարչական դատավարության օրենսգրքի, Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին ՀՀ օրենքի նախագծերի մշակման և փոփոխությունների կատարման աշխատանքներում: Ընկերության գործընկերները որպես փորձագետներ մասնակցել են առևտրային արբիտրաժի մասին օրենքի փոփոխությունների մշակմանը 2015 թվականին, որով վերջինս ամբողջությամբ համապատասխանեցվել է UNCITRAL-ի մոդելային օրենքին: 2020 թվականից նաև ընկերությանը կից ձևավորվել է մշտական գործող արբիտրաժային տրիբունալ :
Ընկերության աշխատակիցները հեղինակել են քաղաքացիական և վարչական դատավարության բազմաթիվ գիտական, համեմատական իրավական և գիտապրակտիկ հոդվածներ և ձեռնարկներ: Կոնցեռն Դիալոգի գործընկերները և փաստաբանները քաղաքացիական դատավարության տարբեր թեմաներով դասավանդում են Փաստաբանների դպրոցում, Փաստաբանների պալատում և Արդարադատության Ակադեմիայում:
Գրասենյակի փաստաբանները հիմնականում հայտնի են բարդ, ոչ ստանդարտ, համակարգային լուծումներ և տարբեր ոլորտների գիտելիքներ և ունակություններ պահանաջող և հաճախ առաջին հայացքից անլուծելի թվացող դատական գործերով վստահորդներին արդյունավետ դատական պաշտպանություն իրականացնելու համար (ներառյալ օտարերկյա տարր պարունակող գործերով):
Միևնույն ժամանակ մեր փորձառու փաստաբանները հաճախ ներգրավվում են նաև կիրառելի օրենսդրության և ձևավորված նախադեպային իրավունքի վերաբերյալ խորը գիտելիքներ պահանջող համեմատաբար պարզ և փոքր գործերով՝ իրավունքի պրակտիկորեն բոլոր ոլորտներով:
Մեր թիմը նաև փորձառու է սնանկության վարույթների շրջանակներում վստահորդների շահերի համակարգված պաշտպանության հարցում (ներառյալ սնանկության վարույթի, քաղաքացիական դատավարության և քրեական դատավարության տարբեր գործիքների կիրառությամբ):
Տարիների փորձի ընթացքում Կոնցեռն Դիալոգը մշակել է գործիքակազմ նաև ապահովման միջոցների արագ կիրառման, պարտապանի գույքի հայտնաբերման ինչպես նաև դատական ակտերի վերջնական կատարման գործընթացներում (կատարողական վարույթներ):
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական ընկերությունն առաջարկում է հետևյալ ծառայությունները.
• Ներկայացուցչություն քաղաքացիական գործերով, այդ թվում՝
• պայմանագրերից բխող վեճերով, ներառյալ պայմանագրերի բնեղենով կատարման պարտավորեցում, գումարի բռնագանձում, վնասների հատուցում, պայմանագրերի լուծում և այլն,
գործարքների վավերությանն առնչվող պահանջներով,
• վնասների բռնագանձման պահանջներով,
• ամուսնական և ընտանեկան հարաբերություններից ծագող վեճերով,
• աշխատանքային հարաբերություններից ծագող, ինչպես նաև դրանց դադարեցման հետ կապված վեճերով,
• սեփականության ճանաչմանն ու պաշտպանությանն առնչվող վեճերով,
• բաժնետերերի միջև ծագած և կորպորատիվ այլ վեճերով,
• հատուկ վարույթներով քննվող գործերով,
• օտարերկրյա դատական ակտերի և օտարերկյա արբիտրաժային տրիբունալների որոշումների ճանաչման և կատարման թույլատրման վերաբերյալ դիմումով գործերի վարույթով,
• Ներկայացուցչյություն վարչական գործերով, այդ թվում՝
• Ներկայացուցչություն վարչական մարմինների (հարկային, մաքսային, տեղական ինքնակառավարման, նախարարություններ, գերատեսչություններ և այլ) վարչական ակտերը, գործողությունները կամ անգործությունը վերադասության կարգով բողոքարկելու նպատակով,
• Ներկայացուչություն վարչական դատարանում վիճարկման, պարտավորեցման, գործողության կատարման, ճանաչման հայցերով, ինչպես նաև մասնակցություն վարչական դատարանի հատուկ վարույթներով քննվող գործերով,
• քրեական գործերով պաշտպանություն,
• Ներկայացուցչություն Սնանկության գործերով՝ ՀՀ Սնանկության դատարանում,
• Ներկայացուցչություն ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական, վերաքննիչ վարչական և վերաքննիչ քրեական դատարաններում,
• Ներկայացուցչություն ՀՀ Վճռաբեկ դատարանում,
• ներկայացուցչություն հարկադիր կատարման գործընթացներում, ներառյալ հայցի ապահովման հարկադիր կատարվման վարույթներում,
• ներկայացուցչություն արբիտրաժային դատրանում (տեղական կամ արտասահմանյան),
• Ներկայացուցչություն վեճի հաշտարարության լուծման փուլում:
Դատական ներկայացուցչության ծառայության մատուցումը ներառում է անհրաժեշտ դատավարական փաստաթղթերի պատրաստում (հայցադիմում, դիրքորոշում, դիմում, առարկություն, միջնորդություն, վերաքննիչ բողոք, վճռաբեկ բողոք, հայցադիմումի պատասխան և այլ), մասնակցություն դատական նիստերին, բանակցությունների վարումը (ըստ անհրաժեշտության), ապացույցների ձեռքբերման համար անհրաժեշտ հարցումների և ապացույցներ ստանալու այլ գոծողությունների կատարում և այլ անհրաժեշտ գործողություններ:

LITIGATION AND DISPUTE RESOLUTION
Armenia has a three-tier system of courts of general jurisdiction, i.e. the courts of the first instance, the Court of Appeal and the Court of Cassation. In addition to the courts of general jurisdiction which hear civil, commercial, family and criminal cases, there are specialised bankruptcy and administrative courts in the Republic of Armenia.
In addition to the judicial dispute resolution, there are alternative dispute resolution mechanisms in the Republic of Armenia. There is a Law on Commercial Arbitration in Armenia, which generally complies with the UNCITRAL Model Law. There are several permanently acting arbitration institutions in Armenia. Since 2014, mediation serves as another formal mechanism for dispute resolution in Armenia.
Litigation has been one of the primary services of Concern Dialog law firm since its establishment. The law firm has extensive experience in defending the clients’ interests in various courts and during alternative dispute resolution mechanisms. The law firm's attorneys represent the clients in more than 50 notable civil and commercial cases yearly, with a few hundred more straightforward ones.
Law firm’s partners Aram Orbelyan (Deputy Minister of Justice, 2012-2014) and Artur Hovhannisyan (First Deputy Minister of Justice, 2016-2019) lead and actively participated in drafting the new Civil Procedure Code (effective from April 2018), drafting and amending the Judicial Code, Administrative Procedure Code, the draft law of the Republic of Armenia on Compulsory Enforcement of Judicial Acts. The Company's partners contributed to the development of amendments to the Law on Commercial Arbitration as experts in 2015, by which the latter became fully compliant with the UNCITRAL Model Law.
Since 2020 a permanently functioning arbitration centre - Yerevan Arbitration Institute is operating by the firm.
The Company’s employees have authored numerous scientific, comparative legal and practical articles and manuals on civil and administrative process. Concern Dialog’s attorneys teach on various topics of civil litigation at the School of Advocates, the Chamber of Advocates and the Academy of Justice.
The law firm’s attorneys are known on the market for their participation in cases which require complex, non-standard, systemic solutions and knowledge of different areas and skills and often at first glance seemingly unsolvable ones (including transboundary ones).
At the same time, our experienced attorneys are also retained for relatively simple, small cases in virtually all fields of law that require in-depth knowledge of applicable law and established court practice.
Our team is also experienced in representing the interests of clients in bankruptcy proceedings (including the use of various tools of bankruptcy proceedings, civil proceedings and criminal proceedings).
Over the years, Concern Dialog has developed a set of tools for the rapid application of protective measures, the discovery of the debtor's property, as well as the final enforcement of judicial acts (enforcement proceedings).
Concern Dialog law firm offers the following services:
• Representation in civil cases, including:
• disputes arising from contracts, including the obligation to perform contracts in kind, confiscation of money, compensation for damages, termination of contracts, etc.,
• requirements related to the validity of transactions,
• claims for damages,
• disputes arising from marital and family relations,
• disputes arising from employment relations, as well as disputes related to the termination thereof,
• disputes related to the recognition and protection of property,
• other corporate disputes between shareholders,
• cases under special proceedings,
• proceedings with applications for the recognition and enforcement of foreign judicial acts and decisions of foreign arbitral tribunals.
• Representation in administrative cases, including:
• representation to appeal administrative acts, actions or inaction of administrative bodies (tax, customs, local self-government bodies, ministries, departments, etc.) by way of superiority,
• representation in the administrative court with claims for a challenge, enforcement, the performance of an action, recognition, as well as participation in cases examined under special proceedings of the administrative court,
• defence in criminal cases,
• representation in the Bankruptcy cases examined by the Court of Bankruptcy of the Republic of Armenia,
• representation in the RA Civil, Administrative and Criminal Courts of Appeal,
• representation in the RA Court of Cassation,
• representation in enforcement proceedings, including enforcement proceedings for securing a claim,
• representation in an arbitration court (local or foreign),
• representation in the dispute settlement phase.
The provision of judicial representation services includes the preparation of the necessary court documents (lawsuit, position, application, objection, motion, appeal, cassation appeal, response to the lawsuit, etc.), participation in court hearings, conduct of negotiations (in case of necessity), the performance of inquiries and other actions necessary to obtain evidence and other necessary actions.